Cover Image

Zastosowanie markiz w aranżacjach tarasowych

Markiza spełnia przede wszystkim funkcję ochronną przed nadmiernym nasłonecznieniem tarasów, balkonów, ogródka restauracyjnego czy dużej witryny sklepowej. Stanowi również element aranżacji zewnętrznej budynku, pełniąc funkcję dekoracyjną. Poznaj rodzaje marki i wybierz swoją wymarzoną przesłonę, która sprosta twoim oczekiwaniom.

Czym jest markiza?

Markiza składa się konstrukcji aluminiowej oraz tkaniny osłaniającej nas od niechcianych promieni słońca. Możemy wyróżnić kilka rodzajów markiz:

  • markizy balkonowe – markizy służące do zadaszenia niewielkich powierzchni. Markizy balkonowe doskonale sprawdzą się do osłonięcia silnie nasłonecznionych okien od strony południowej;
  • markizy koszowe – cechuje je charakterystyczny półokrągły kształt i niewielkie rozmiary. Wykorzystywane są najczęściej w lokalach usługowych oraz gastronomii jako nośnik reklamy graficznej;
  • markizy tarasowe – największa oferta markiz obejmuje właśnie markizy tarasowe. Poszczególne modele różnią się między sobą wielkością, kolorystyką i zastosowaną technologią. Markizy tarasowe mogą być sterowane ręcznie za pomocą korby lub silnika elektrycznego z możliwością zastosowania automatyki pogodowej.

Markizy kasetowe, półkasetowe i bez kaset

Na rynku dostępne są modele z pełną kasetą, z półkasetą oraz bez kaset. Kaseta chroni materiał przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak zalegający śnieg oraz liście na zwiniętym materiale. Markiza kasetowa po całkowitym zwinięciu chroni zarówno tkaninę jak i ramiona, zapewniając najwyższy poziom ochrony. Markiza z  półkasetą to rozsądny kompromis pomiędzy stopniem ochrony a ceną. W przypadku złożenia markizy poszycie jest zabezpieczone, elementem który pozostaje poza kasetą jest falbana. Ramiona po złożeniu pozostają na zewnątrz pod kasetą. Markizy bez kaset dedykowane są w miejscach, gdzie nie są narażone na bezpośrednie oddziaływanie warunków pogodowych np. sama konstrukcja zamontowana jest pod okapem, balkonem, zadaszeniem.

Jak zamontować markizę na tarasie?

Montaż markizy powinniśmy pozostawić wykwalifikowanym montażystom. W większości modeli ramiona wykonywane są z wysokogatunkowego aluminium  jak w skrzydłach samolotów, co niewątpliwie wiąże się z dużą wagą produktu. Konstrukcję montowane są na kotwy chemiczne, które gwarantują wysoką wytrzymałość i przenoszą duże siły wyrywające. 

Zanim przystąpimy do prac montażowych, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z ważniejszych jest wybór sposobu i miejsca montażu. Warto obserwować kąt padania promieni słonecznych na balkon lub taras, by dopasować kąt, pod jakim będzie się rozkładać zamontowana przez nas markiza. Kiedy już mamy wybrane miejsce, należy je dokładnie wymierzyć, by określić szerokość i wysięg markizy.

 

Ile kosztują markizy?

Ceny markiz różnią się w zależności od zastosowanego materiału, sposobu sterowania i   jakości wykonania. Najprostsze i najtańsze modele możemy znaleźć już poniżej 800 zł. Kupując markizę w takiej cenie nie możemy liczyć na wysoką jakość. Jest to inwestycja, która będzie zwiększać komfort naszego życia przez co najmniej kilka lat, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Poszycia firmy Dickson są odporne na promieniowanie UV, nie są toksyczne, nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu w wyniku nagrzania się przez słońce, nitki są barwione w masie. Nasze markizy posiadają wymagane atesty oraz odpowiednie klasy odporności na wiatr.

 

Jakie markizy są obecnie na czasie?

Równie ważny co wybór modelu, jest dobór koloru. Trendy dotyczące wzorów i kolorów markiz tarasowych zmieniają się co kilka lat. Obecnie na czasie są materiały w stonowanej jednolitej barwie, a także markizy w pionowe pasy.

Markiza doskonale zabezpiecza przed słońcem. Pod jej powierzchnią możemy zaaranżować przyjazne miejsce osłonięte przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o markizach, skontaktuj się ze specjalistami z firmy Iskra Rolety. Firma ta działa od ponad 30 lat, oferując najwyższej jakości markizy, rolety, żaluzje oraz inne osłony okienne.

Wróć